Kā cīnīties ar rudens nogurumu?

Kā cīnīties ar rudens nogurumu?

Rudens ir viens no skaistākajiem gadalaikiem, tomēr  daudziem tas asociējas ar sliktu pašsajūtu, spēka izsīkumu un nogurumu. Iestājoties rudenim saules gaisma kļūst ar vien mazāk, tā rezultātā organisms sāk pastiprināti izstrādāt miega hormonu-melatonīnu. Nogurums ir arī  normāla organisma atbildes reakcija uz miega trūkumu, paaugstinā­tu stresa līmeni, pārslodzi darbā vai skolā,  studijās, vitamīnu un minerālvielu trūkumu un mazkustīgu dzīvesveidu. Galvenais katram ir to apzināties un neļauties šim noskaņojumam atrodot sev piemērotāko veidu kā ar to cīnīties, lai nogurums nepāraugtu depresijā vai motivācijas zudumā.

Pastaigas svaigā gaisā

 

Vasarā mēs ļoti daudz laika pavadām baudot sauli, svaigu gaisu atpūšoties pie dabas, rudenī neraugoties uz skaisto un saulaino laiku šajā gada laikā, tomēr mazāk laika pavadām ārpus telpām. Tas diemžēl ir ļoti nepareizi, jo nepieciešams izmantot katru saulaino dienu, lai atjaunotu D vitamīna rezerves organismā. Pie katras iespējas būtu vēlams uzturēties svaigā gaisā, vēdināt bieži telpas, pusdienlaikā doties ieturēt maltīti apvienojot ar kādu patīkamu pastaigu tuvējā parkā. Tas nodrošinās smadzeņu šūnu apgādi ar skābekli un ievērojami uzlabos pašsajūtu.

Dienā jāuzņem  1,5-2l ūdens

 

Sākoties rudenim arī mūsu ūdens patēriņš ievērojami samazinās. Vasarā tas bija dabiski - laiks karsts un pāris litrus ūdens izdzērām nemanot! Taču rudenī nav  vairs tāda pastiprināta vēlme patērēt tik daudz šķidruma, lai gan vajadzētu. Ūdens  nodrošina normālu  organisma funkcionēšanu-vielmaiņu, asinsriti un šūnu apgādi ar barības vielām.  Jāuzsver, ka dehidrācijas jeb nepietiekama uzņemtā ūdens daudzuma dēļ visi šie procesi tiek bremzēti,  pavājinās cilvēka darbaspējas, mazinās modrība un pasliktinās koncentrēšanās spējas. Pieaugušam cilvēkam dienā jāuzņem 1,5 – 2 l ūdens, ņemot vērā, ka kafija, tēja, alkohols veicina ūdens izvadi no organisma, tāpēc, jo vairāk šo dzērienu tiek lietots, jo vairāk arī dienā jāizdzer ūdens.

Aktīvs dzīvesveids

Lai arī kustības un sports nenāk ne prātā, kad esi noguris, ir daudz pētījumu, kas atspoguļo to, ka  fiziskās aktivitātes paaugstina enerģijas līmeni un uzlabo vispārējo dzīves kvalitāti. Vingrojot uzlabojas sirdsdarbība, efektīvāk strādā plaušas un muskuļi, kas dod mums vairāk enerģijas jebkurai aktivitātei. Sportojot organisms arī izdala laimes hormonu seratonīnu, kas sniedz prieku un enerģiju. Ļoti svarīgi ir būt aktīvam, bet nedrīkst aizmirst arī par veselīgu miegu, pieaugušam cilvēkam vidēji nepieciešams gulēt septiņas līdz deviņas stundas. 

Jautā padomu aptiekā

 

Rudenī ievērojami samazinās uzņemtais D vitamīna daudzums, tāpēc to ir  ļoti svarīgi ir uzņemt papildus, tas darbojas  gan kā imunitātes sistēmas stiprinātājs, gan arī uzlabo pašsajūtu, novēršot bezspēku un apātiju, kā arī tas ir noderīgs kaulu un muskuļu stiprināšanai.  Aptiekās ir pieejami dažādi uztura bagātinātāji-eļļas, pilienu, aerosolu, vai kapsulu formā.

D vitamīnu patstāvīgi ieteicams lietot bērniem, gados vecākiem cilvēkiem, grūtniecēm, kā arī cilvēkiem ar  paaugstinātu garīgo vai fizisko slodzi.

Šajā periodā ieteicams uzņemt arī B grupas vitamīnus, kas uzlabos nervu sistēmas un smadzeņu darbību. B vitamīnu trūkums organismā var izraisīt pastiprinātu nogurumu, depresīvu garastāvokli un samazina koncentrēšanās spējas. 

 

Aptiekās ir pieejami arī vitamīnu un minerālvielu kompleksi, enerģijai ieteicams izvēlēties tos kuru sastāvā ir koenzīms Q10, ženšeņs un aminoskābes. Koenzīms Q10 atrodas cilvēka šūnu mitohondrijos, kas nodrošina šūnu apgādi ar enerģiju. Žeņšeņs ir ārstniecības augs, kam piemīt izteikta tonizējoša darbība, bet no aminoskābēm tiek sintezētas olbaltumvielas. Pieejamo uztura bagātinātājus apskatot šāds sastāvs ir Live Well PowerGerimax Multi Active, vai jeb kuri citi kompleksie vitamīni uzlabos veselību un labsajūtu.

 

UZMANĪBU! UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEAIZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU