Regulāra un pareiza mutes dobuma higiēna ir saulaina smaida galvenais nosacījums. Veseli, skaisti un kopti zobi liecina par attieksmi pret sevi, jo rūpes par savu labsajūtu ir visa pamatā.
Tomēr bieži vien tik ļoti iemīļotā kafijas tase vai sarkanā vīna glāze, kā arī augļi un saldumi, atstāj savus nospiedumus uz mūsu zobiem. Kā saglabāt savu smaidu skaistu un veselīgu uzzini šajā rakstā.
Tīri zobus regulāri
Visiem ir zināms fakts, ka zobi jātīra 2 reizes dienā, bet daudzi to dara nepareizi. Svarīgi izvēlēties piemērotu zobu birsti. Jutīgām smaganām un zobiem, tās sariņiem jābūt maigākiem. Var lietot arī mehānisku zobu birsti ar kuru zobi jātīra 2 minūtes, savukārt, ar manuālo zobu tīrīšanas procedūra jāveic vismaz trīs minūtes. Lai pēc iespējas labāk notīrītu aplikumu no zobiem izvēlies tam domātu zobu pastu, piemēram, - ELGYDIUM pretaplikuma zobu pastu “ANTIPLAQUE”, kas paredzēta smaganu slimību profilaksei un zobu aplikuma kontrolei. Zobi jātīra virzienā no smaganas ar slaukošām kustībām. Kožamās virsmas tīra veicot īsas kustības uz priekšu un atpakaļ. Šīs kustības jāatkārto 10 reizes.
Noteikti neaizmirsti notīrīt arī mēli, jo uz tās atrodas daudz baktēriju. To var notīrīt ar zobu birsti, vai izmantot speciālu mēles tīrītāju. Pēc mēles tīrīšanas zobu birste rūpīgi jāizskalo.
Izmanto zobu diegu
Pēc zobu tīrīšanas ar zobu birsti, vakaros papildus jāiztīra arī šķirbas starp zobiem. Tam paredzēti zobu diegi, izvēlies, piemēram, - ORAL-B zobu diegu PRO-EXPERT CLINIC COOL MINT DENTAL. Tas viegli slīd starp zobiem, lai palīdzētu novērst smaganu problēmas un piparmētru garša mutē rada vēsuma sajūtu. Pēc tīrīšanas ar zobu diegu, obligāti mute jāizskalo ar ūdeni vai mutes skalojamo līdzekli, kas paredzēts ikdienas lietošanai, piemēram, - ECODENTA daudzfunkcionālu mutes skalošanas šķidrumu vai LISTERINE mutes skalojamais līdzeklis NIGHTLYRESET, kas īpaši paredzēts lietošanai vakaros, jo tas darbojas kamēr guļat, remineralizējot emalju, kas tika novājināta dienas laikā.
Apmeklē zobu higiēnistu
Ieteicams zobu higiēnistu apmeklēt divas reizes gadā, lai noņemtu virssmaganu un zemsmaganu aplikumu un zobakmeni. Mīkstais zobu aplikums ir galvenais zobu bojāšanās un smaganu slimību cēlonis. Aplikums satur miljoniem baktēriju, jo mutes dobums ir ideāla vide, lai tās vairotos (siltums, mitrums). Ja aplikumu ilgstoši nenoņem, tas sāk mineralizēties, un veidojas zobakmens. Tā rezultātā smaganas pakāpeniski atkāpjas, veidojas smaganu kabatas un zobi kļūst kustīgi. Lai no šīs problēmas izvairītos, neatliec zobu higiēnista apmeklējumu uz vēlāku laiku.
Svarīgi zināt:
- Zobu birsti ieteicams mainīt ik pēc 3 mēnešiem,
- Zobu diegs jāizvēlas atbilstoši zobu starpu platumam, lai tīrīšana būtu efektīva,
- Zobu pastas ir jāmaina, jo katrai no tām ir savas labās īpašības, kas tikai veicinās zobu veselību,
- Cukuru nesaturošas košļājamās gumijas var lietot pēc ēšanas ne ilgāk par 10 minūtēm, jo košļāšana veicina kuņģa skābes izstrādi. Tās palīdz daļēji attīrīt mutes dobumu no ēdiena atliekām, veicina siekalu izdalīšanos un palīdz atjaunot PH līmeni mutes dobumā,
- Zobus ieteicams tīrīt pēc katras ēdienreizes, ja tas tomēr nav iespējams, zobus var izskalot ar ūdeni. Tā dzeršana ir ļoti svarīga zobu veselībai.
Katram no mums būtu noderīgi izpētīt savu dienas kārtību un pievērst uzmanību ne vien saviem zobu tīrīšanas, bet arī ēšanas un dzeršanas paradumiem, jo tie būtiski ietekmē mūsu zobu veselību un mēs visi vēlamies saulainu smaidu ilgtermiņā.