Imunitātes stiprināšana ir konsekvents un komplekss process. Stiprināt imunitāti palīdz sabalansēts uzturs, pietiekamas fiziskās aktivitātes, kvalitatīva atpūta, dzīve bez kaitīgiem ieradumiem u.c. Lai neslimotu un izvairītos no citām kaitēm, katru dienu ir īpaši svarīgi uzņemt noteiktu uzturvielu daudzumu, lietojot produktus no dažādām produktu grupām: graudaugus, dārzeņus, augļus u.c. Pietiekamu nepieciešamo uzturvielu daudzumu cilvēks saņem, ēdot pilnvērtīgu, veselīgu pārtiku, taču gada aukstajā sezonā, kad svaigi dārzeņi un augļi ir mazāk pieejami, nepietiekama uztura vai citu iemeslu dēļ šo vielu organismam var pietrūkt. Šādos gadījumos var būt nepieciešams papildināt organisma rezerves ar imunitāti stiprinošiem vitamīniem un minerālvielām.
Azeta.lv farmaceite, kura bez maksas konsultē klientus internetā, atbild uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par uztura bagātinātājiem imunitātei un kā tos pareizi lietot.
Kā zināt, ka ir pienācis laiks stiprināt imunitāti?
Imunitāte var kļūt vājāka ne tikai nepietiekama uzturvielu un vitamīnu daudzuma dēļ, bet arī nepareizi izvēlētas diētas dēļ, pēkšņa svara zuduma gadījumā, alkohola lietošanas vai cigarešu smēķēšanas, vai pat gaisa piesārņojuma dēļ. Imunitāti vājina arī stress, ilgstošs fizisks vai garīgs darbs, miega trūkums.
Uztura bagātinātājus imunitātei ir svarīgi lietot, ņemot vērā organisma vajadzības, – ja pastāvīgi jūtat nogurumu, vājumu, esat kļuvis jūtīgāks, biežāk slimojat ar infekcijas slimībām, – šīs var būt novājinātas imunitātes pazīmes. Šādā gadījumā vispirms ieteicams veikt asins analīzes, kas palīdzēs noskaidrot, kuras vielas organismā trūkst, kā arī ieteicams konsultēties ar ārstu par atbilstošām devām. Nepieciešamos uztura bagātinātājus palīdzēs izvēlēties farmaceits, piedāvājot labāko no piemērotajiem variantiem, kā arī ieteiks, kā kombinēt pārtikas produktu, uztura bagātinātāju un zāļu lietošanu.
Kas palīdz stiprināt imunitāti?
Imunitāti stiprina antioksidanti – A, C, E vitamīns. Arī selēns un cinks, D vitamīns, zivju eļļa, augu izcelsmes – ehinācijas un mežrozītes – ekstrakti. Iespējams, biežāk imunitātes stiprināšanai tiek lietota zivju eļļa, D un C vitamīns.
Kādu formu uztura bagātinātājus imunitātei var izvēlēties?
Uztura bagātinātāji ir pieejami dažādās formās – kā kapsulas, tabletes, šķidrā, kā arī izsmidzināmā formā, kā želejkonfektes, dražejas vai inhalatori.
Taukos šķīstošos vitamīnus – A, E, D – ieteicams lietot eļļas formā (eļļas kapsulas u.c.). Lai nodrošinātu efektīvu nepieciešamo vielu uzsūkšanos, nelietojiet vitamīnus tukšā dūšā.
Kurā diennakts laikā ieteicams lietot uztura bagātinātājus un kā tos kombinēt savā starpā?
Lai novājināts organisms labāk uzsūktu vitamīnus, ir svarīgi ņemt vērā konkrētas lietošanas īpatnības. Piemēram, C vitamīns uzlabo dzelzs preparātu uzsūkšanos, tāpēc tos bieži iesaka lietot kopā. Taču, ja paralēli dzelzs preparātiem ir jālieto kalciju un magniju saturoši uztura bagātinātāji, pēdējos lietojiet vakarā, ievērojot vismaz pāris stundu starplaiku, bet dzelzi – no rīta vai tā, kā ir noteicis ārsts.
Ūdenī šķīstošos vitamīnus, piemēram, C vitamīnu, B grupas vitamīnus, foliātus ieteicams lietot no rīta, uzdzerot glāzi ūdens, pirms maltītes. Ja kuņģis ir jutīgs, – lietot dažas stundas pēc maltītes. Taukos šķīstošos vitamīnus (piemēram, A, D, E, K vitamīnu) – dzert pusdienlaikā vai vakariņās.
Magnija iedarbību pastiprina B grupas vitamīni. Savukārt lielas C vitamīna devas mazina B12 uzsūkšanos, tāpēc šos vitamīnus nav ieteicams lietot kopā.
Attiecībā uz jebkuriem preparātiem – ieteicams ievērot vismaz 15–30 minūšu starplaiku starp dažādu preparātu lietošanu.
Kuriem ikdienas vai ēšanas ieradumiem vajadzētu pievērst uzmanību, lietojot uztura bagātinātājus?
Nevienu uztura bagātinātāju nav ieteicams lietot kopā ar alkoholu vai, uzdzerot kafiju, – šīs vielas kavē uztura bagātinātāju uzsūkšanos. Lietojot jebkuras zāles, ieteicams uzdzert tikai ūdeni.
Ieteicams arī paturēt prātā, ka liels cukura daudzums apgrūtina C vitamīna uzsūkšanos. Tāpēc, ja lietojat šo vitamīnu, ieteicams izvairīties no saldumiem, liela cukura daudzuma vai glikozi saturošiem pārtikas produktiem un augļiem.
Apgrūtināt vitamīnu uzsūkšanos organismā var arī stress, kaitīgi ieradumi vai antibiotiku lietošana.
Kā pašrocīgi stiprināt imunitāti katru dienu?
Ir svarīgi atcerēties stiprināt imunitāti arī pašiem – katru dienu vismaz 30–60 minūtes pavadīt svaigā gaisā, veikt fiziskas aktivitātes, pastāvīgi vēdināt telpas. Būtu vēlams gulēt vismaz 7–8 stundas diennaktī. Atcerieties arī par veselīgu un sabalansētu pārtiku – izvēlieties t. s. “superproduktus”. Tie ir vērtīgi pārtikas produkti, kuri satur daudz vitamīnu un mikroelementu (avokado, burkāni, bietes, brokoļi, artišoki, Briseles kāposti, saldie kartupeļi, lielākā daļa pākšaugu, olbaltumvielām bagāti pārtikas produkti, augļi u.c.).