E-EUROAPTIEKA interneta aptiekas farmaceiti, kuri konsultē attālināti, ir ievērojuši, ka pēdējā laikā aizvien vairāk klientu vēlas izveidot mājas aptieciņu un būt gatavi jebkurām dzīves situācijām. Taču speciālisti atgādina: zālēm un citām medicīnas precēm ir ierobežots derīguma termiņš, tāpēc priekšroka būtu jādod racionālai izvēlei, un mājas aptieciņā jāglabā tikai tas, kas patiešām nepieciešams, – biežāk nepieciešamās un svarīgākās zāles un medicīnas piederumi.
Farmaceiti iesaka, kam jābūt mājas aptieciņā:
- Līdzekļi brūču un apdegumu kopšanai. Ikvienā mājas aptieciņā vajadzētu būt līdzekļiem, kas ir nepieciešami, ja gadās savainoties. Tie ir speciāli antiseptiski līdzekļi brūču dezinfekcijai, kuri nekairina ādu (nav piemēroti roku dezinfekcijai paredzētie šķidrumi). Aptieciņā ieteicams glabāt arī sterilus, brūču apsaitēšanai paredzētus pārsējus, plāksterus, sterilas šķēres. Apdegumiem – pantenola putas.
- Līdzekļi, kurus izmantot traumas gadījumā. Noderīgi, ja mājas aptieciņā ir elastīgās saites gadījumiem, kad gadās kaut ko sastiept vai izmežģīt. Svarīgi paturēt prātā, ka šādas saites nedrīkst siet pārāk cieši, lai nerastos asinsrites traucējumi. Ja ir gūta trauma, var palīdzēt arī speciālie vienreizējie aukstuma maisiņi, pretsāpju smēres.
- Zāles pret alerģiju. Arī tiem, kuri domā, ka viņiem nav alerģijas, ieteicams parūpēties par bezrecepšu zālēm pret alerģiju neparedzētiem gadījumiem.
- Pretsāpju līdzekļi, līdzekļi iekaisumu mazināšanai, temperatūras pazemināšanai. Šim mērķim noderēs zāles, kuru aktīvā viela ir ibuprofēns vai paracetamols. Abas zāles mazina sāpes un ķermeņa temperatūru, ibuprofēnam ir pretiekaisuma iedarbība, kas nav paracetamolam. Ibuprofēns efektīvi mazina sāpes, kamēr paracetamols var efektīvi pazemināt augstu temperatūru. Vieglu un vidēji stipru sāpju mazināšanai var izmantot preparātus, kuru aktīvā viela ir deksketoprofēns.
- Līdzekļi pret vēdera pūšanos, caureju. Ir noderīgi, ja aptieciņā ir zāles, kas uzlabo gremošanas funkciju, piemēram, gremošanas fermenti, aktivētā ogle. Pret caureju – diosmektīts vai loperamīds, kā arī elektrolīti, kas kompensē ūdens un sāļu zudumu organismā pēc caurejas un vemšanas.
- Līdzekļi saaukstēšanās simptomu novēršanai. Tās var būt pastilas vai izsmidzināmi līdzekļi pret kakla sāpēm, līdzekļi pret iesnām, klepu, saliktie preparāti ar paracetamolu un citām, slimības nepatīkamos simptomus mazinošām ārstnieciskām vielām.
- Bērniem paredzētas zāles. Tiem, kuriem ir zīdaiņi vai mazi bērni, mājas aptieciņā ir ieteicams glabāt arī bērniem paredzētas zāles pret alerģiju, sāpēm, temperatūru, caureju, saaukstēšanos u.c.
- Ātrie testi. Tā kā pandēmija joprojām turpinās, mājas aptieciņā ir ieteicams glabāt vismaz vienu ātro antigēna testu katram ģimenes loceklim, lai nepieciešamības gadījumā varētu noteikt iespējamo inficēšanos, ja jūtami Covid-19 slimībai raksturīgie simptomi.
- Nepieciešamās medicīnas ierīces. Būtu ieteicams, lai ikvienam mājās ir arī termometrs, asinsspiediena mērītājs, bet pandēmijas laikā – arī pulsoksimetrs, kas mēra pulsu un asins skābekļa piesātinājumu.
- Personīgi nepieciešamas zāles. Ir ieteicams parūpēties arī par pietiekamu recepšu zāļu un citu, ņemot vērā veselības stāvokli, pastāvīgi lietojamo vai ārsta izrakstīto preparātu daudzumu.
Mājas aptieciņas saturu farmaceiti iesaka pārskatīt un pārbaudīt katru gadu, bet lietošanai nederīgās zāles vai tās, kurām ir beidzies derīguma termiņš, nodot aptiekā. Lai lietošanai nederīgās zāles neuzkrātos, mājas aptieciņā ieteicams glabāt minimālu daudzumu nepieciešamo medikamentu un medicīnas piederumu, lai nepieciešamības gadījumā varētu ātri reaģēt.
Komplektējot savu mājas aptieciņu, ieteicams konsultēties ar farmaceitu, kurš palīdzēs izvēlēties atbilstošus līdzekļus ikvienam ģimenes loceklim un ieteiks, kā pareizi lietot un dozēt zāles, kā arī saskaņot dažādu zāļu lietošanu. Par mājas aptieciņas sagatavošanu aicinām bez maksas konsultēties ar E-EUROAPTIEKA farmaceitiem attālināti, zvanot uz vienoto informatīvo tālruni 8000 6960.