Mūsu smadzenes ar laiku sākt novecot. Svarīgi ir atšķirt normālas smadzeņu novecošanās pazīmes no slimību simptomiem, par kuriem jums jāziņo savam ārstam.
Normālas novecošanās pazīmes
Pastāv liela atšķirība starp normāliem smadzeņu novecošanās procesiem un tādiem kognitīvajiem traucējumiem kā Alcheimera slimība, un citiem demences veidiem. Galvenais process, kas notiek, smadzenēm novecojot, ir neironu darbības palēnināšanās. Šāda palēnināšanās varētu nozīmēt, ka jums nepieciešams mazliet vairāk laiks, lai apstrādātu vai reaģētu uz jaunu informāciju. Kognitīvo traucējumu simptomi, kuri apgrūtina jūsu dzīvi, nav normālas novecošanās procesa pazīmes, tie jāuztver kā signāls apmeklēt ārstu.
Īstermiņa atmiņas zudums
Alcheimera slimība ir izplatīta problēma, un tai ir diezgan skaidras agrīnās pazīmes. Smadzeņu zona, kuru Alcheimera slimība ietekmē visvairāk, ir īstermiņa atmiņa. Galvenais agrīnais slimības simptoms ir īslaicīgs atmiņas zudums- sākot no dienas notikumu aizmiršanas un beidzot ar nespēju atcerēties vienkāršu informāciju. Starp rādītājiem ir arī atkārtoti jautājumi vai aizmirstas nesenās sarunas. To var izraisīt vidējās temporālās daivas disfunkcija, kas bieži ir viena no pirmajām Alcheimera slimības pazīmēm, kā arī daži citi smadzeņu darbības traucējumi.
Ilgtermiņa atmiņas zudums
Ja atmiņas problēmas attiecas uz lietām, kas notikušas gadu vai gadu desmitu atpakaļ, iespējams, ka jums varētu būt cits demences veids. Cilvēkiem ar Alcheimera slimību ilgtermiņa atmiņa mēdz saglabāties, bet pie citām demences formām, ar ilgtermiņu atmiņu var būt problēmas. Multiinfarktu demenci, kas pārtrauc asins piegādi smadzenēm, izraisa vairāki insulti. To rezultātā tiek bojāti smadzeņu audi. Insulti var skart smadzeņu daļu, kas atbild par ilgtermiņa atmiņu.
Nespēja atrast vārdus
Pat veselīgam, 40 gadus vecam cilvēkam, var būt grūtībās atcerēties kādu vārdu. Bet grūtības atcerēties bieži lietojamus, vienkāršus vārdus, varētu liecināt par izziņas traucējumiem. Tiek bojātas tās smadzeņu daļas, kuras kontrolē valodu, parasti kreisajā temporālajā vai parietālajā daivā. Tās var būt arī pirmās Alcheimera slimības pazīmes, citi neirodeģeneratīvie traucējumi, strukturālie smadzeņu bojājumi vai ar insultu saistīti bojājumi.
Grūtības pieņemt lēmumus
Vēl viena agrīna Alcheimera slimības pazīme varētu būt problēmas ar prefrontālo smadzeņu garozu. Prefrontālā smadzeņu garoza atbild par augstākā līmeņa domāšanu. Tātad, ja kādam rodas grūtības ar lēmumu pieņemšanu, tā var būt pazīme, ar kurām var sastapties Alcheimera slimības pirmajos posmos.
Grūtības, braucot ar mašīnu
Cilvēki, kuriem ir demence, iespējams, nesaprot, ka viņiem ir problēmas ar auto vadīšanu, bet ģimene un draugi varētu novērot iespējamās problēmas. Kaut arī vairāki fiziski faktori var izraisīt vecāka gadagājuma cilvēku samazinātu spēju vadīt transportlīdzekli - no locītavu stīvuma līdz redzes problēmām - Alcheimera slimība un citi demences veidi var izraisīt problēmas uz ceļa, ietekmējot atmiņu un lēmumu pieņemšanas spējas. Ja vecāki gadagājuma cilvēki izrāda braukšanas problēmu pazīmes, piemēram, aizmirst, kā atrast pazīstamas vietas, tuviniekiem vajadzētu sazināties ar ārstu, lai noteiktu, vai ir droši atrasties pie auto stūres.
Garastāvoklis un personības izmaiņas
Bažas var izraisīt arī slikta pašsajūta vai pat apātija. To varētu izraisīt frontālās daivas, amigdalas un citu struktūru izmaiņas, Alcheimera slimības vai citu smadzeņu traucējumu dēļ.
Apgrūtinoši līdzsvara traucējumi
Runājot par citiem demences veidiem, var uzliesmot arī daži fiziski simptomi. Piemēram, ar multiinfarktu demenci, garīgās funkcijas traucējumus var pavadīt arī fiziski traucējumi, piemēram, līdzsvara zudums. Levi ķermenīšu demences progresējošo stāvokli, kad smadzenēs uzkrājas patoloģiskas olbaltumvielu nogulsnes, bieži pavada Parkinsona slimībai līdzīgi simptomi. Šīs slimības iespaidā, cilvēkiem var būt runas un kustību traucējumi, roku trīce vai dažas halucinācijas, īpaši dzirdes halucinācijas.
Zaudēta smaržas izjūta
Ne tikai Parkinsona slimībai ožas zaudēšana var būt agrīna slimības pazīme, bet arī Alcheimera slimība ietekmē jūsu smadzenes, kā rezultātā tiek zaudēta oža. Nākotnē ārsti, iespējams, varēs izmeklēt Alcheimera slimību, pārbaudot pacientu spēju noteikt konkrētu aromātu, piemēram, kafiju, dūmus un avenes.
Dzirdes traucējumi
Kaut arī dzirdes zuduma cēloņi var būt dažādi, sākot no infekcijas līdz perforētam bungādiņām, Alcheimera slimība var būt viens no tiem.
Kad ir nepieciešams zvanīt ārstam
Tādas kognitīvās izmaiņas kā atmiņas zudums vai apjukums, kas traucē jūsu ikdienas dzīvei, nevajadzētu uzskatīt par normu. Nevienam nevajadzētu domāt, ka ievērojami smadzeņu funkcijas traucējumi ir saistīts ar normālu novecošanās procesu. Izziņas izmaiņas, kas ietekmē ikdienas dzīvi, ir iemesls runāt ar ārstu, lai uzzinātu, kādas ir patiesās problēmas.