Vai vingrošana grūtniecības laikā uzlabo mazuļa veselību?

Vai vingrošana grūtniecības laikā uzlabo mazuļa veselību?

Sievietēm, kuras grūtniecības laikā turpina piekopt aktīvu dzīves veidu, palielinās iespēja radīt pēcnācējus, kuriem ir attīstītāka smalkā motorika. Tiem bērniem, kuru mātes grūtniecības laikā regulāri nodarbojās ar aerobiku, ir labākas kustību prasmes, salīdzinot ar bērniem, kuru mātes nepiekopj aktīvu dzīves veidu.

Mazuļi, kuriem ātrāk attīstās motoriskās prasmes, biežāk ir "kustētāji" bērnībā. Tātad, iespējams, ka vingrinājumi grūtniecības laikā var padarīt bērnus aktīvākus.

Mūsdienās tiek apstrīdēti senāk aizgūtie aizspriedumi par to, ka grūtniecēm nav ieteicams stāvēt kājās pārāk ilgi. Šobrīd eksperti iesaka, ka sievietēm grūtniecības laikā vajadzētu regulāri nodarboties ar mērenas intensitātes fiziskajām aktivitātēm, ja vien ārsts nav aizliedzis piekopt fizisku slodzi. Mērenas slodzes fiziskās aktivitātes ir darbības, kuras ir pietiekami enerģiskas, lai paaugstinātu sirdsdarbību un asins plūsmu, bet nav tik intensīvas, lai jums būtu grūti elpot un runāt. Ātra pastaiga, peldēšana, mierīgs brauciens ar velosipēdu vai zemas intensitātes aerobikas nodarbība - tas viss uzlabos jūsu bērna attīstību veselību.

Vingrojumiem grūtniecības laikā ir vairākas priekšrocības, piemēram, topošo māmiņu veselīgāks svara pieaugums un mazāks priekšlaicīgu dzemdību un makrosomijas (pārāk liels mazulis, kas smagāks par 4,5kg) risks.

Mātes fiziskā slodze var veicināt augļa smadzeņu attīstību, palielinot asins un skābekļa plūsmu dzemdē. Tas palīdz vispārējai bērna augšanai un attīstībai, aktivizējot olbaltumvielas, kuras ietekmē bērna augšanu.

Meitenes, kuru mātes nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, iegūst lielāku devumu motorikas attīstībai, salīdzinājumā ar zēniem. Zēniem nav tik izteikti novērojama korelācija starp mātes pirmsdzemdību vingrojumiem un motorikas attīstību. Pašlaik tiek veikti pētījumi, kādēļ novērojamas šādas dzimumu īpatnības.

 

Protams, ne tikai mātes fiziskā slodze ietekmē bērna attīstību, jāņem vēra arī mātes uzturs. Grūtniecības laikā, svarīgi ir piekop aktīvu dzīves veidu, sekot līdzi uzturam, kā arī emocionālajai un garīgajai labsajūtai.