Ērces kodums – kā sevi pasargāt un ko darīt, ja iekož ērce?

Ērces kodums – kā sevi pasargāt un ko darīt, ja iekož ērce?

Tiklīdz nokūst pirmais sniegs, ērces aktivizējas un uzsāk barošanos. Tāpēc, pabijuši dabā, varat nepamanīt un mājās pārnest nelūgtu viesi. Ērces kodums var izraisīt Laimas slimību un ērču encefalītu.

Šajā rakstā skaidrosim, kā rīkoties, ja ir piesūkusies ērce, kā to pareizi izvilkt, kā atpazīt Laimas slimības un ērču encefalīta simptomus.

Kāpēc jāsargājas no ērcēm?

Ērces ir mazi kaitēkļi, kas pieder zirnekļveidīgo apakšklasei. Tās sasniedz tikai 0,1–1 cm garumu. Ērces parasti dzīvo mežos un pļavās, bet aizvien biežāk šie parazīti atrodami pilsētu parkos, bērnu rotaļlaukumos un dzīvojamo namu pagalmos.
Ērces uzglūn augstā zālē un uz krūmu zariem. Kad jūs pieskaraties augam, uz kura atrodas ērce, tā ieķeras ādā, matos vai apģērbā. Bieži ērces atnes mājdzīvnieki, jo ērces viegli var pieķerties to kažokam.
Ērces ir bīstamas, jo var inficēt ar divām ļoti smagām slimībām – Laimas slimību un ērču encefalītu. Abām slimībām var būt smagi simptomi, reizēm tās var izraisīt pat vairākus gadus ilgstošas komplikācijas vai nāvi.


Ērces kodums

Ērces piesūcas cilvēka vai dzīvnieka ādai, jo barojas ar asinīm. Latvijā un citās Baltijas valstīs liela ērču daļa ir Laimas slimības un ērču encefalīta nēsātājas. Abu infekciju izraisītāji atrodami ērču zarnu traktā un siekalās, ar kurām baktērijas un vīrusi nonāk cilvēka organismā. Tā kā kaitēkļu siekalās ir arī analgētiskas vielas, kodums nekādas sajūtas neizraisa.
Ērces parasti iesūcas tajās ķermeņa vietās, kurās āda ir plānāka un kur ērce ir grūtāk pamanāma. Aiz ausīm, cirkšņos, galvas ādā, padusēs u. tml. Bieži paiet kāds laiks, kamēr ērce atrod piemērotu ķermeņa vietu, kur iesūkties.


Kā pareizi izņemt ērci?

  • Vispirms, ienākot mājās, ir svarīgi rūpīgi apskatīt ķermeni un izsukāt matus.
  • Vairāk uzmanības veltiet grūtāk pieejamām vietām.
  • Ja tomēr atrodat piesūkušos ērci, neļaujieties panikai. Pēc iespējas tuvāk ādai ar pinceti saņemiet ērci un ar strauju kustību to izvelciet.
  • Velciet ērci uz augšu, to negroziet, jo tad varat to saspiest un palielināt infekcijas risku.

Nekas, ja ādā paliks ērces galva. Tā, gluži kā skabarga, izkritīs pati. Koduma vietu vajadzētu dezinficēt. Pirmajās dienās koduma vieta var būt apsārtusi. Nebaidieties, jo parasti ērces iesūkšanās vietā apsārtums rodas ādas kairinājuma un alerģiskas reakcijas dēļ. Šajā laikā pie mediķiem nav jāvēršas, bet veselu mēnesi pēc ērces piesūkšanās jums jāvēro, vai neparādās izsitumi un citi simptomi.


Kādas zāles jālieto, ja iekodusi ērce?

Pēc piesūkušās ērces izvilkšanas ir svarīgi dezinficēt koduma vietu. To varat izdarīt, notīrot koduma vietu ar dezinfekcijas līdzekļiem vai nomazgājot ar tīru ūdeni un ziepēm.

Koduma vietai uzlīmējiet plāksteri. Ja nekādi simptomi neparādās, papildus lietot medikamentus nav nepieciešams.


Nieze ērces koduma vietā – kā mazināt?


Ja koduma vieta sāk niezēt, domājams, ka jums radusies alerģiska reakcija. Lai mazinātu niezi, uz koduma vietas varat likt aukstas kompreses. Ja lūgsiet padomu ārstam vai aptiekāram, tas var ieteikt speciālas ziedes vai izsmidzināmus līdzekļus, kuri nomierina alerģisko reakciju un mazina niezi. Svarīgi ir koduma vietu nekasīt, lai neizraisītu infekciju.

Vai ir iespējams atpazīt inficētas ērces?

“Vesela” ērce ne ar ko neatšķiras no inficētas ērces. Pēc ērces piesūkšanās ir svarīgi vērot, vai neparādās iespējami Laimas slimības vai ērču encefalīta simptomi.
 
Galvenie Laimas slimības simptomi ir:

  • apļveida apsārtums apkārt koduma vietai,
  • vājums,
  • paaugstināta temperatūra,
  • slikta pašsajūta,
  • locītavu sāpes,
  • galvassāpes.
  • Laimas slimības apsārtums, kas atgādina šaušanas mērķi, visbiežāk parādās 30 dienu laikā no ērces piesūkšanās.

Galvenie ērču encefalīta simptomi ir:

  • paaugstināta temperatūra,
  • slikta dūša,
  • muskuļu sāpes,
  • galvassāpes,
  • līdzsvara traucējumi.
  • Ērču encefalītam ir divas stadijas. Pēc pirmās stadijas slimnieka stāvoklis var uzlaboties, bet pēc tam sākas smagāki neiroloģiski simptomi un traucējumi.

Cik ilgi jāvēro ērces koduma vieta?

Ērces koduma vieta būtu jāvēro vienu mēnesi pēc piesūkšanās.

 

Vai piesūkušos ērci nepieciešams izmeklēt laboratorijā?

Iesūkušos ērci varat izmeklēt, tomēr izmeklējums ir maksas pakalpojums un parasti nav nepieciešams. Pat tad, ja ērce ir Laimas slimības nēsātāja, tas nenozīmē, ka baktēriju tā ir nodevusi jums. Daudz efektīvāk ir vērot koduma vietu un pamanīt pirmos simptomus.

Efektīvi veidi, kā aizsargāties no ērcēm

Lai aizsargātos no ērču piesūkšanās, ir jāsagatavojas, turklāt nedrīkst uzskatīt, ka ērces var iekost tikai tad, ja mežā atrodaties ilgi. Ērci mājās varat atnest pat no pilsētas parka.
Lai sevi pasargātu:
 
●      Atrodoties dabā, valkājiet apģērbu, kas apsedz rokas un kājas.
●      Valkājiet gaišu apģērbu, tad vieglāk pamanīsiet ērces.
●      Lietojiet speciālos pretērču repelentus, kas atbaida kaitēkļus.
●      Kad ceļojat vai uzturaties nometnēs prom no mājām, ņemiet līdzi pirmās palīdzības komplektu. Tajā ievietotie līdzekļi palīdzēs izvilkt ērci un dezinficēt koduma vietu.