Laima slimība un ērču encefalīts – ko svarīgi zināt ikvienam?

Laima slimība un ērču encefalīts – ko svarīgi zināt ikvienam?

Latvijā un citās Baltijas valstīs pavasarī, vasarā un agrā rudenī ir aktīvas ērces. Mūsu zemē ērces ir bīstamas, jo apmēram 30% to ir Laima slimības baktērijas un ērču encefalīta vīrusa nēsātājas. Abas slimības var izraisīt ilgstošus veselības traucējumus. Šajā rakstā aplūkosim Laima slimības un ērču encefalīta simptomus un ārstēšanas veidus.

Ērču encefalīts

Ērču encefalīts ir vīrusu slimība, kuru izraisa ērču siekalās, kā arī neapstrādātā pienā un tā izstrādājumos esošais vīruss. Tas cilvēka organismā nokļūst dažās minūtēs pēc ērces piesūkšanās.
Ērču encefalīts ir ļoti bīstama slimība, pret to nav zāļu un tā var pāraugt nopietnos nervu sistēmas traucējumos un beigties ar nāvi. Potes un aizsargāšanās no ērcēm ir galvenie veidi, kā izvairīties no slimības. Atrodoties dabā, noteikti valkājiet apģērbu, kas apsedz rokas un kājas. Arī pretērču repelenti palīdz aizsargāties no šiem kaitēkļiem.

Ērču encefalīta simptomi

Sākumā atpazīt ērču encefalīta simptomus var būt sarežģīti, jo tie atgādina gripu. Tomēr, ja jums nesen ir piesūkusies ērce un sajūtat simptomus, pēc iespējas ātrāk vērsieties pie mediķiem. Viņi palīdzēs noteikt ērču encefalīta diagnozi. Ērču encefalīta inkubācijas periods parasti ilgst 7–14 dienas pēc ērces piesūkšanās, bet var būt īsāks vai garāks, ilgt 2–28 dienas.
Ērču encefalītam ir divas stadijas. Slimība sākas ar ierastiem simptomiem, tad ir iespējama uzlabošanās, pēc kuras sākas slimības otrā fāze. Otrās fāzes laikā ir daudz smagāki neiroloģiski simptomi, apziņas traucējumi un paralīze.


Galvenie ērču encefalīta simptomi:
●      galvas un muskuļu sāpes,
●      slikta dūša,
●      augsta temperatūra,
●      līdzsvara traucējumi,
●      aizdusa,
●      nogurums,
●      krampji,
●      paralīze.

Vakcīnas pret ērču encefalītu

Galvenais veids, kā pasargāties no ērču encefalīta, ir vakcīnas. Tās paredzētas visām vecuma grupām un tiek ieteiktas visām mūsu zemē dzīvojošām personām. Vakcinēties varat savā poliklīnikā un atsevišķās aptiekās. Pēc pilna vakcīnu kursa izveidojas ilglaicīga imunitāte. Lai iegūtu ilglaicīgu imunitāti, nepieciešams trīs vakcīnu kurss.

Vai ērču encefalīts ir izārstējams?

Zāļu no ērču encefalīta nav, tāpēc ārstēšana ir simptomātiska, kamēr paša cilvēka imūnsistēma mēģina slimību uzvarēt. Slimības ārstēšana ir ilgstoša un var ilgt vairākus mēnešus. Daļa inficēto izveseļojas bez jebkādām pazīmēm. Apmēram trešdaļai pacientu ir ilgstošas komplikācijas un paliekošas sekas.

Paliekošas ērču encefalīta sekas

Ja cilvēks pilnīgi neizveseļojas, viņam no dažiem mēnešiem līdz pat mūža galam var būt dažādi (visbiežāk neiroloģiski) veselības traucējumi. Tādā gadījumā cilvēkam ir traucēts līdzsvars un valoda, pasliktinās atmiņa un spēja koncentrēties, ir mainīgs garastāvoklis, apziņas traucējumi un daļēja visa ķermeņa paralīze.

Vairāk par ērču encafalītu lasi ŠEIT

Laima slimība

Laima slimība ir otra smaga un bieži sastopama ērču pārnēsāta slimība. Laima slimību izraisa borrelia baktērija, tāpēc to ārstē ar antibiotikām. Vakcīnas pret to nav. Baktēriju parasti ērce var nodot cilvēkam, ja tā ir piesūkusies apmēram 24 stundas. Tāpēc ir ļoti svarīgi reaģēt ātri un ērci izvilkt uzreiz pēc tās pamanīšanas. Atšķirībā no vīrusa, Laima slimību izraisošā baktērija atrodas ērces zarnu traktā, tāpēc arī slimības nodošana ilgst ilgāk.

Laima slimības simptomi

Laima slimībai ir divas stadijas. Pirmā – eritēma, kas parādās 3–30 dienas pēc ērces piesūkšanās. Koduma vietā parādās šaušanas mērķa formas apsārtums, kas var būt apmēram 5 cm liels un izplesties. Šajā laikā infekcija ir lokalizēta un efektīvi izārstējama ar antibiotikām.

Tajā pašā laikā var parādīties arī citas Laima slimības pazīmes:

  • paaugstināta temperatūra,
  • galvassāpes,
  • nogurums,
  • stīvas locītavas,
  • muskuļu sāpes,
  • uztūkuši limfmezgli.

Ja slimību neārstē, tā pāriet otrā stadijā apmēram 3–10 nedēļas pēc ērces piesūkšanās. Tā ir daudz sarežģītāka un grūtāk izārstējama slimības forma.

 

Otrās stadijas Laima slimības simptomi:

  • izsitumi dažādās ķermeņa vietās,
  • kakla sāpes un stīvums,
  • muskuļu vājums vienā vai abās sejas pusēs,
  • neregulāra sirdsdarbība,
  • sāpes, kas sākas no muguras un gurniem un izplatās uz kājām,
  • roku un kāju tirpšana un vājums,
  • sāpīgs acs audu uztūkums,
  • redzes traucējumi.

Hroniskas Laima slimības simptomi

Atsevišķos gadījumos, kad ir traucēta pacienta imūnsistēma vai slimība ilgstoši netiek ārstēta, tā var pāriet hroniskā formā.

Hroniskai Laima slimībai raksturīgās pazīmes:

  • liels nogurums un sliktums pēc fiziskām darbībām,
  • depresija, stress un nemiers,
  • galvas reiboņi un koordinācijas traucējumi,
  • atmiņas un koncentrēšanās traucējumi,
  • sāpes ķermenī,
  • miega problēmas.

Vai Laima slimība ir izārstējama un vai ir zāles pret Laima slimību?

Laima slimība tiek ārstēta ar antibiotikām. Ja tā tiek diagnosticēta ātri, slimību var izārstēt 10–14 dienu laikā. Otrajā slimības stadijā ārstēšana tāpat notiek ar antibiotikām, bet visbiežāk ieteicams izmantot iešļircējamas antibiotikas. Hroniska Laima slimība nav izārstējama, un tā var ilgt no dažiem mēnešiem līdz vairākiem gadiem.

Vai Laima slimība izraisa ilgstoši paliekošas sekas?

Laima slimība var izraisīt ilgstošus blakus simptomus, piemēram, nogurumu, muskuļu un locītavu sāpes, miega traucējumus, depresiju. Neārstēta slimība pāraug hroniskā formā un var ilgt pat vairākus gadus.

Vai ar Laima slimību un ērču encefalītu var inficēties no citiem cilvēkiem?

Abas slimības cilvēki nepārnēsā, tomēr ērču encefalītu retos gadījumos ar mātes pienu var nodot zīdainim. Ļoti retos gadījumos Laima slimība var tikt nodota auglim caur placentu, ja māte inficējas grūtniecības laikā.

 

Sargājiet sevi, atrodoties dabā, noteikti valkājiet apģērbu, kas apsedz rokas un kājas!